Preventivmedel

Yasmin p-piller

2018-10-17 19:59 #0 av: wimla01

Hej! Det är så att jag haft en rad problem med finnar och blev därför rekommenderad p-pillret Yasmin som preventivmedel. Har ätit dem i några veckor nu och har fått värre hy än innan :( Har kollat upp detta lite och det verkar som många upplevt en sämre hy i början men sedan har den istället förbättrats? Vad har ni för erfarenheter? Det som oroar mig mest är att jag har fått finnar som är som bölder, är rädd för att få bestående ärr. Känner ni igen er? 

Anmäl
2018-11-03 00:33 #1 av: vampchicc

Har själv inte fått acneproblem med Yasmin, min hy blev snarare bättre. Mådde dock väldigt illa av dem så var tvungen att sluta :/ Kommer inte ihåg hur det var men är rätt säker på att hyn blir sämre i början, innan kroppen har vant sug vid hormonerna. Så är det med de flesta p-piller

Anmäl

Bli medlem på iFokus

För att kunna delta i diskussionen måste du bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Medlemskapet ger dig tillgång till över 300 sajter.