Psykisk hälsa

Nedstämd efter att ha slutat med ppiller?

2016-11-07 10:42 #0 av: Crestielove

Slutade med ppiller för 1 månad sen och allt har gått bra förutom lite humörsvängningar. I lördags kom mensen och jag hamnade i en djup svacka. Gråter för allt, och då menar jag ALLT! Gråter till och med för att jag sitter och gråter....gråter för att jag ska gå till jobbet som jag har jobbat på i 5 år, känner mig helt maktlös. Har aldrig känt såhär förut, kan det vara en bieffekt av att ha slutat med pillrena eller har det med mensen att göra? Blir ofta nedstämd under vintern men det först i februari...har precis flyttat hemifrån så kanske det blir för mycket på en gång? Kommer det gå över? 😔

Anmäl
2016-11-07 11:29 #1 av: Hera

Låter mer som om bortsett från att du får det när mensen kommer istället för innan.

Anmäl
2016-11-07 11:33 #2 av: tlover

Det kan vara PMS helt enkelt, testa att vänta en el två menscyklar för att se om det varierar med menscykeln eller är konstant.

Jag brukar gråta över allt då jag har PMS

Ni har väl inte missat nya sajten Anslagstavlan ifokus eller Prepping ifokus?
Titta gärna förbi i min tebutik, facebooksida eller blogg och säg hej
Välkommen in

Anmäl

Bli medlem på iFokus

För att kunna delta i diskussionen måste du bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Medlemskapet ger dig tillgång till över 300 sajter.