Den kvinnliga kroppen

Ont i livmodern

2016-09-11 20:56 #0 av: Anonym

Hej!

Sambon och jag börjar förbereda oss för barn. Söndagen för två veckor sen tog jag därför ut min Nuva Ring som är mitt preventivmedel.
Jag fick min mens för tidigt, på lördagen innan jag tog ut ringen, tänkte att det var typ en mellanblödning eller liknande.
Fick sen vanlig mens som jag skulle.
Men veckan nu som varit efter mensen, den har varit jobbig. Jag har haft väldigt ont i livmodern.
Kan det bli så när man slutar med preventivmedlet?
För mig är det himla ologiskt!
Jag tycker att jag känns svullen också om livmodern.

Någon som haft samma?
Ska ev. Till läkare imorgon för att kolla något annat, men kan faktiskt ta upp problemet där också.
Men ibland känns det rätt skönt att lufta ett problem innan! :)

Anmäl
2016-09-11 21:10 #1 av: Hera

Jag har slutat med nuvaring 2 gånger och inte upplevt någon svullnad eller smärta bortsett från vid mens.

Anmäl

Bli medlem på iFokus

För att kunna delta i diskussionen måste du bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Medlemskapet ger dig tillgång till över 300 sajter.