2016-07-20 19:54 #0 av: Muw

Jag är väldigt känslig för hormonella svängningar. Förra våren började jag få hemska humörsvängningar o åkte upp o ner i humöret (antar att jag kommit in i preklimakteriet). Började då äta Cerazette för att balansera hormonerna. För det mesta mår jag väldigt bra o är jämn i humöret. Problemet är om jag tar pillret flera timmar senare än vanligt ( mer än 3) märker jag av det direkt. På sistone har jag börjat få konstiga symtom (fast de kommer kanske även när jag tar som vanligt.) Ibland blir jag jätteyr o illamående (känns som jag är på gång att få typ migränanfall, men får inte ont i huvet). Tar en ipren o ligger i tyst mörkt rum ca en halvtimme innan det går över. Något annat jag ibland drabbas av är blodsockerfall, som kan ta en timme att släppa trots att jag stoppar i mig allt möjligt. Undrar om nån känner igen sig? Mår ju för det mesta bra av Cerazette, men funderar om det skulle funka bättre med spiral som ger en jämnare mängd.